مجتمع آموزشی دخترانه غیر دولتی فدک
     
 


10 مهر 1391

راهكارهایی برای آماده كردن كودكان برای ورود به سال اول دبستان

مولف: مدیر سیستم   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

راهكارهایی برای آماده كردن كودكان برای ورود به سال اول دبستان

والدین عزیز دراین مطلب  سعی داریم نكات لازم برای آماده سازی شما وكودكتان برای ورود به مدرسه  را یادآور شویم  وپیشاپیش از دقت ، توجه وعمل شما به این نكات نهایت تشكر را داریم .

از نظر روانشناسی همواره اولی بودن و كسب تجربه در آغاز هر كاری همراه با كمی فشار روحی و روانی است . اولین روز ورود به مدرسه نیز برای كودك كلاس اولی تجربه ای تازه و جدید است و كودكان به میزان متفاوتی سطح اضطراب را تجربه می كنند و در عین حال یكی از به یادماندنی ترین خاطرات كودك می باشد.

در ادامه به ارائه راهكارهایی می پردازیم كه به شما به عنوان والدین كمك می كند تا گذر از این دوره مهم را برای كودك كلاس اولی خود توأم با آرامش و خاطره ای خوش نماید.

* قبل از شروع سال تحصیلی در تابستان فرزند خود را به مدرسه ببرید و با هماهنگی اولیای مدرسه تمام فضاهای داخلی مدرسه ،كلاسها،سرویس بهداشتی ، اتاق بهداشت، اتاق معاون ، اتاق مدیریت ، اتاق مشاور و.... را به كودك خود نشان دهید این كار به میزان زیادی سطح اضطراب كودك را كاهش می دهد.

    * در تابستان كتابهای داستانی برای كودك خود بخرید و بخوانید كه در آن شخصیت اصلی داستان به مدرسه      می رود و با اتفاق های جالبی مواجه می گردد.سعی كنید كتاب دارای تصاویر رنگی و جذاب باشد . این كار به كلاس اولی شما كمك می كند خود را در غالب شخصیت داستان قرار دهد و با مدرسه و فضای آن از نظر ذهنی ارتباط برقرار كند .

*از همین امروز اقدام به آموزشهایی به فرزند خود نمائید كه منجر به كاهش اضطراب در كودك شما شود . آموزشهایی كه در آن شیوه برخورد با اطرافیان ، چگونه آماده شدن سریع برای رفتن به مدرسه ، پوشیدن لباس كودك توسط خودش ، پوشیدن كفش ، بستن بند كفش ، دستشویی رفتن و غیره در نظر گرفته شود. آشنا كردن كودك با این نكات به ظاهر ساده اضطراب مدرسه را در ذهن كودك كاهش می دهد .

*در شهریور ماه كم كم مقداری از اسباب بازیهای كودك را جمع كنید و كتابخانه ی كوچكی برای او تهیه كنید و در آن كتاب ، دفتر و .... بگذارید تا كودك در فضای مسئولیت مدرسه قرار گیرد و متوجه شود دیگر كار او بازی به تنهایی نیست .

*عادات تغذیه ای سالم را پایه ریزی كنید . كودك خود را عادت دهید كه صبحانه ای كامل و مقوّی میل كند زیرا كودكی كه صبحانه مناسب میل نمی كند اشتهای خوردن غذای سالم را از دست می دهد و در رشد آموزشی و تربیتی هم با مشكل مواجه می شود.

*در ایام تابستان كم كم ساعت خواب كودك را نظم ببخشید.با این كار به صورت تدریجی كودك خود را با نظم پذیری عادت می دهید.

*مهارت گوش دادن را در كودك خود افزایش دهید نوآموز كلاس اولی اطلاعات و دانسته های خود را از طریق گوش دادن به دست می آورد . سعی كنید كتابهای مصور داستانی و قصه هایی را برای او بخوانید كه شامل چند فصل باشد تا او بتواند ماجرایی نسبتاً طولانی را دنبال كند . اینكار گنجینه لغات كودك شما را افزایش می دهد، گوش دادن را در او فعال می كند، او را تبدیل به شنونده خوب سر كلاس می نماید و با قوانین مربوط به مكالمات مثل رعایت نوبت ، جمله سازی و بیان صحیح ساختار عبارات آشنا می سازد.

*مهارت دست ورزی را دركودك خود تقویت نمایید . كودك شما برای ورود به كلاس اول نیاز به تقویت ماهیچه های دست وانگشتان دارد . شما می توانید خمیر های بازی یا گل رس در اختیاراو قرار دهید تا با آنها شكل های متنوع بسازد ، سازه های مختلفی در اختیار كودك قرار دهید تا با آنها ماشین ، هواپیما و.... بسازد ، همچنین از كتابهایی كه حروف واشكال نقطه چین دارند استفاده كنید تا كودك نقطه چین ها را به متصل كند .

*مهارت صحبت كردن را در كودك خود تقویت نمایید. كودك خود را تشویق كنیدتا با شما صحبت كند ، از احساسات خود بگوید و داستان هایی را كه برای او تعریف می كنید دوباره برای شما باز گو كند . به خاطر بسپارید نوآموز كلاس اولی نیاز دارد كه مهارت گوش دادن و مهارت صحبت كردن را به خوبی فرا بگیرد .

*كودك خود را از معلمان و مدرسه نترسانید . خیلی از كودكان به دلیل این ترس ها دچار اضطراب می شوند و علائمی مانند كم اشتهایی ، تكرّر ادرار و تهوع و استفراغ صبحگاهی می شوند كه این اضطراب كودك است كه بر جسمش اثر می گذارد.

*ساعات خواب كودك را یك ماه قبل از آغاز مدرسه تنظیم نمائید. به این نكته توجه كنید كه كودكانی كه دیر وقت می خوابند در اثر كم خوابی با مشكلاتی مانند عدم توجه ، بیحالی، خستگی و اشكال در یادگیری مواجه می شوند .

*دادن مسئولیتهایی حتی كوچك به كودك او را آماده می سازد تا با توانی بیشتر با اولین مسئولیت جدی زندگی خود كه بحث مدرسه و درس می باشد مواجه گردد.

*خیلی از كودكان به دلیل ناآشنایی با راننده سرویس دچار اضطراب می گردند. سعی كنید نوآموز خود را قبل از فرستادن به مدرسه با راننده سرویس آشنا كنید .

*اجازه بدهید كودك از احساسات و نگرانیهای خود از كلاس اول و مدرسه برای شما بگوید .

*با كودك خود همدلی كنید به او بگویید شما هم در روز اول مدرسه همان استرس ها را داشته اید اما بعد متوجه شده اید مدرسه بهتر از آنچه فكر می كرده اید بوده است .

*به كودك خود آموزش دهید مدرسه خانه دوم او است و آموزگارش خیلی مهربان است و او را حمایت خواهد كرد.

*كلاس اولی شما شب قبل از مدرسه باید شامی سبك میل نماید . به موقع به رختخواب برود ، حتماً در روز اول مدرسه شیشه آبی را در اختیار او قرار دهید تا بتواند آب كافی بنوشد زیرا در این روز به دلیل اضطرابی كه كودك دارد زود تشنه می شود .

 

*اسم فرزند تان و شماره تلفن های ضروری را بر روی یك كاغذ بنویسید و در جیب كودكتان یا درون كیف  مدرسه اش جای دهید این كار به كودك كلاس اولی احساس امنیت و آرامش می دهد و اضطراب او را كاهش می دهد.

*به او اطمینان دهید اگر مشكلی پیش بیاید شما در اولین فرصت نزد او می آیید.

*ساعت شروع و پایان كلاسهای درسی را به كودك خود آگاهی دهید تا او احساس نكند درشرایطی مبهم قرار دارد .

 

*در طول سال تحصیلی ، ارتباط خود را با انجمن اولیا و مربیان مدرسه و معلمان حفظ كنید و در جلسات به صورت مستمر و فعال شركت كنید.

 

روانشناس

تعداد مشاهده (1565)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "راهكارهایی برای آماده كردن كودكان برای ورود به سال اول دبستان"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید