مجتمع آموزشی دخترانه غیر دولتی فدک
     
 


10 مهر 1391

نقش والدین در موفقیت تحصیلی دانش اموزان

مولف: مدیر سیستم   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

نقش والدین در موفقیت تحصیلی دانش اموزان
یكی ازجامع ترین تحقیقات خاكی ازاین است كه بیش از86 درصد ازدانش آموزان بویژه درمقطع دبستان و راهنمایی برای انجام تكالیف خود وموفقیت های مطالعه ازوالدین كمك می گیرند. مشخص شده دانش آموزان بیشترین درخواست كمك را درسنین 9 تا 12 سال دارند. 66 درصداز والدین در این مرحله به فرزندان دانش اموزخود كمك می كنند . گفتنی است همكاری والدین دركمك به انجام تكالیف ومطالعه دانش آموزان لزوما به معنای موفقیت آنها درتحصیل نیست. پس بهتراست ازوقتی كه دانش آموزان به سن 9 سال می رسند و هنوز به دبستان می روند والدین آنها را به مطالعه وپیشرفت های تحصیلی علاقه مند كنند و به تدریج مسولیت های درسی را به عهده خودشان بگذارند تا این كه پا به پای آنها ودركنارشان درسها را مرور و تمرین حل كنند. آموزش مهارت های تقویت فكر و حافظه و مدیریت زمان نیز نقش قابل توجهی دراین میان ایفا می كند، زیرا درحال حاضر حجم مطالب وتكالیف افزایش یافته وچنانچه بتوان به دانش آموزان یاد داد كه چگونه زمان بندی كند تا به تكالیف خود برسد ودرضمن با علاقه مطالعه كند نتایج به مراتب مطلوب ترخواهد بود.

اما بسیاری ازوالدین خواهان این هستند كه بدانند چگونه می توانند موثرترین نقش رادراین كارداشته باشند تا دانش آموزانشان موفق ترباشند. دراین خصوص می توان به چندمورد اشاره كرد ازجمله این كه :
- به جای این كه شما برای فرزندتان مطالبی رابخوانید واوگوش كند بهتراست جایتان راعوض كنید.
دانش آموزانی كه درمنزل وبرای والدین به خواندن كتاب،مجله ،روزنامه و... می پردازند درمدرسه عملكرد بهتری دارند.
- وقتی دانش آموز مطلبی رابرایتان می خواند درباره چگونگی و مفاهیم آن با وی گفتگو كنید تا درك مطلب وتفكر اونیز تقویت شود.
- ازتلویزیون به نحواحسن استفاده كنید. بررسی ها نشان می دهد كارایی دانش آموزانی كه هرروز به مدت چند ساعت متوالی پای تلویزیون می نشینند به مراتب كمتر ازافرادی است كه درنهایت روزی 2 ساعت تلویزیون می بینند . پس برنامه ریزی صحیحی برای تماشای تلویزیون داشته باشند، درضمن انتخاب
برنامه ها ومحتوای آنها نیزباید به دقت وبا نظارت شما انجام شود.
- برای كمك به فرزندان دانش آموزتان یك برنامه ریزی درسی منظم داشته باشید تا هرروز سرساعات مشخص به انجام تكالیف خاص بپردازد وشما نیزطبق برنامه معین شده درزمانهای مشخص به اوكمك می كنید نه این كه مرتب و در هر درسی شما را صدا بزند تا كنارش باشیدو با درسها را مرور كنید. برای مثال هفته ای 3 روزسریك ساعت معین به اوكمك كنید .
- با مدرسه ومعلمان درتماس باشید.منتظرنباشید تا ازطرف مدرسه برای شركت دریك جلسه خاص دعوت شوید. با معلمان درتماس باشید تا بدانید فرزندتان درچه دروسی قوی ترودركدام دروس ضعیف تراست كه دربرنامه ریزی های منزل وقت بیشتری را برای ازمیان بردن نقاط ضعف اختصاص دهید.
- زمانی را برای گفتگو با فرزند خود اختصاص دهید. براساس آماربیش از72 درصد ازدانش آموزان تمایل دارند درباره مسائل مختلف كه بعضی نیزلزوما درسی نیستند وشاید محیطی وارتباطی باشند با والدین صحبت كنند،البته درشرایطی آرام ودوستانه نه این كه دائم مورد انتقاد واقع شوند. همین این مساله می تواند موجب صمیمیت بیشتردانش آموزان با والدین شده وانگیزه آنها را به تحصیل افزایش دهد.
- برای كمك به تحصیل فرزندانتان باید ازشیوه های معلمان دركلاس نیزآگاه باشید تا هماهنگ با آنان نیز عمل كنید. درغیراین صورت ممكن است اقدام به شیوه خودتان موجب بروز اختلاف وسردرگمی درروشهای مدرسه شود.
كارشناسان توصیه می كنند كه والدین دردسترس ودرصورت امكان درمنزل باشند، اما مشغول كارهای خود باشند تا دانش آموز نیز درآرامش به درسهای خودبرسد.


والدین باید شیوه های مناسبی رابرای برخورد با فرزندان پیش بگیرند و آنها را ازآغاز سال تحصیلی رعایت كنند. یكی ازاین موارد ملاك قرارندادن نمرات برای قضاوت درمورد دانش آموزان است . آرامش، لازمه مطالعه موفق برای دانش آموزان است وچنانچه نمره ملاك ارزیابی این مطالعه باشد به جای آرامش موجب اضطراب می شود.
چنانچه والدین ازدانش آموزان بخواهند كه به طور دائم مشغول درس خواندن باشند ونمرات عالی
بگیرند آرامش راكه لازمه مطالعه موفق است ازفرزندانشان خواهند گرفت .
وقتی والدین مرتب نگران افزایش یا كاهش نمرات فرزنان دانش آموزان خود باشند این نگرانی را به طور غیرمستقیم به فرزندان نیزانتقال داده وفرزندان هنگام درس خواندن نیز به جای این كه با آسودگی خیال به تمركز روی مطالب درسی بپردازند نگران چگونگی سوالات بوده وبه نوعی دچار اضطراب وتشویش خواهند شد.

درعین حال این نگرانی ها علاوه براین كه كارایی ذهنی را كاهش می دهند موجب بروز اختلالات رفتاری وایجاد تنش درروابط والدین وفرزندان هم می شود
.
بنابراین بهتراست والدین شیوه متعادلی را ازآغاز سال تحصیلی پیش بگیرند تا فرزندان بموقع تشویق شده وانگیزه بیشتری برای مطالعه داشته باشند.كارشناس ارشد روانشناسی  

 

 

نرگس نوروزیان

تعداد مشاهده (1293)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "نقش والدین در موفقیت تحصیلی دانش اموزان"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید