مجتمع آموزشی دخترانه غیر دولتی فدک
     
 


30 بهمن 1391

نقش پدر در پیشرفت تحصیلی فرزندان

مولف: مدیر سیستم   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

نقش پدر در پیشرفت تحصیلی فرزندان

نقش پدر در پیشرفت تحصیلی فرزندان

 

از زمانی كه كودك چشم خود را باز می كند با مادر آشنا می شود. سپس كم كم با پدر خود آشنا می شود و می فهمد كه به جز مادر كس دیگری نیز وجود دارد كه با او متفاوت است. كسی كه صحبت های او، بازی های او، ابهت او، سرسختی او، همه و همه بیان از یك موجود پر قدرتی دارد كه باید با او ارتباط دیگری داشته باشد.

 

از آنجا كه انسان ذاتاً دوستدار قدرتمندی است و بی اختیار  به او احترام می گذارد پدر نیز شدیدا مورد توجه كودك در حال رشد و كنجكاو قرار می گیرد.

 

كودك پدر خود را شكست ناپذیر می پندارد و فكر می كند هیچ كس نمی تواند با پدر او برابری كند. گر چه این عقیده اشتباه در دوران نوجوانی متحول می شود اما كماكان ابهت پدر در ضمیر ناخودآگاه فرزند تا آخر عمر باقی می ماند.

بنابراین ارتباط صحیح پدر با فرزند می تواند در سرنوشت او تاثیر شگرفی بگذارد. یك پدر قوی و مهربان به خانواده، خصوصاً به كودك آرامش و امنیت میدهد در این خانواده دختران و پسران با نقش های جنسیتی خود به خوبی آشنا می شوند.
نقش پدر در پیشرفت تحصیلی فرزندان

 

رفتار پدر تأثیر عمیق تری نسبت به مادر روی فرزندان دارد كودكان عادت كرده اند كه با مادران خود بهانه جویی و بحث و جدل داشته باشند و حرف های مادر را حتی در بحرانی ترین حالت زیاد جدی و تهدید آمیز قلمداد نكنند ولی این مسئله با پدر فرق می كند.

 

تصوری كه كودكان از پدر خود دارند به آن ها می گوید كه تو در مقابل كسی هستی كه یا باید احساس حقارت كنی یا به اعتماد به نفس و عزت نفس نائل شوی پس قضیه خیلی جدی است. چون با یك انسان قدرتمند و كاملی روبرو هستی. 

نقش پدر در پیشرفت تحصیلی فرزندان

 

بر اساس مطالعات صورت گرفته نشان داده شده است كه ارتباط صحیح پدر با فرزند در پیشرفت تحصیلی آن ها بسیار تاثیر گذار است. در یكی از این مطالعات فرزندی به علت ملامت و تحقیر پدر خود موفق نشده بود یك بازی كامپیوتر را به پایان برساند و بعد از آن اعتماد به نفس او به شدت سقوط كرده بود. اما همین آزمایش با پدری مهربان و تشویق كننده صورت پذیرفته بود كه فرزند او نه تنها بازی را به اتمام رسانده بود بلكه پیشرفت قابل ملاحظه ای نیز كرده بود .

 

پدر های سرد، قدرت طلب، ستیزه جو و مداخله گر، ارتباط صحیحی با فرزندان خود ندارند و پژوهش های صورت گرفته نشان داده است كه فرزندان این پدران كمترین نمرات و بدترین روابط اجتماعی را داشته اند. اما پدران مهربان، قاطع، مثبت اندیش، مسئولیت پذیر و منطقی فرزندان موفقی داشته اند. این پدران نه تنها ارتباط خوبی با فرزندان خود داشته اند بلكه توانایی های خود را برای ایجاد تغییر در موقعیت های بحرانی در روابط خانوادگی و اجتماعی به اثبات رسانده اند.

 


مركز یادگیری سایت تبیان - گردآوری: ستاره نوربخش

تعداد مشاهده (1334)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "نقش پدر در پیشرفت تحصیلی فرزندان"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید