چاپ خبر
دبیرستان دخترانه فدک دوشنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۱
خصوصیات كودكان 4تا 6 ساله

 خصوصیات جالب كودك 4 تا 6 ساله را در این مقاله مطالعه كنید  

خصوصیات كودكان 4تا 6 ساله  

همه والدین دوست دارند با فرزندانشان روابط خوشایند و رضایت بخشی داشته باشند، بدین منظور لازم است توانایی های متناسب با سن فرزند خود را بشناسند. بسیاری از سوء تفاهم ها و برخوردها به این دلیل بروز می كنند كه والدین توقعی بیش از توانایی فرزندشان دارند، به طور مثال انتظار دارند كه یك كودك دو ساله با آنها همكاری كند و یا یك كودك سه ساله، سریع و دقیق كارها را انجام دهد، در حالی كه هیچ یك از آنها نمی توانند چنین باشند.

 

در این مقاله انتظاراتی كه می توانیم از كودكان چهار، پنج و شش ساله داشته باشیم مطرح شده است. در این گروه سنی (به ویژه دو تا چهار سالگی)، كودكان مقاومت و لجبازی بیشتری نشان می دهند. توصیه می شود كه والدین كودكان خود را آماده كنند تا بتوانند به تدریج مسئولیت های جدید و بیشتری را بپذیرند (به تنهایی لباس بپوشند، به تنهایی دست و صورت خود را بشویند، به تنهایی حمام كنند و ...) البته آنها به كمك بزرگترها نیاز دارند ولی می توانند بیشتر كارهای روزانه خود را انجام دهند.

 

بازیگوشی كردن كودك نوعی جلب توجه والدین و تقاضای محبت بیشتر است زمانی كه به كودك اجازه می دهیم مهارت های جدیدی را بیاموزد و به شیوه زندگی تازه ای قدم بگذارد، با مشكلات تازه ای نیز روبرو خواهیم شد زیرا كسب مهارت های جدید با دشواری های مخصوص به خود همراه است.

 

در این گروه سنی، كودكان نمی توانند سرعت عمل داشته باشند. زمان بندی و تنظیم یك برنامه روزانه فشرده برای آنان مفهومی نخواهد داشت. بازیگوشی كودكان راهی غیر مستقیم است برای جلب توجه والدین، یاری خواستن از آنان و تقاضای محبت بیشتر.

 

اگر فرزند شما تقاضای كمك می كند، بهتر است به جای این كه او را وادار كنید كه كارش را انجام دهد به او كمك كنید؛ اما مراقب باشید! آیا او به كمك شما نیاز دارد؟ به طور مثال اگر فرزند چهار تا شش ساله شما برای بستن بند كفش خود از شما كمك می خواهد به او كمك كنید؛ اما اگر روی صندلی نشسته و از شما می خواهد كه كفش او را برایش ببرید تا بپوشد، تسلیم نشوید، حتی اگر وضعیت را بدتر كند. زیرا در مدت كوتاهی او به كودكی تنبل و وابسته به شما تبدیل خواهد شد.

 

راه حل دیگری كه برای حل مسئله بازیگوشی كودكان مطرح می شود این است كه وقت بیشتری در اختیارشان بگذارید تا كارهای روزانه را به موقع انجام دهند. اگر لازم است می توانید یك جدول تهیه كنید. تصاویری از كارهایی كه از صبح تا شب باید انجام دهد تهیه كنید. مثل لباس پوشیدن، غذا خوردن، مسواك زدن، كتاب خواندن و ... و روی یك پوستر بزرگ بچسبانید. می توانید از فرزند خود عكس بگیرید و آنها را در جدول بچسبانید. در یك طرف جدول عكس ماه و ستاره بچسبانید كه شب را نشان بدهد و در طرف دیگر عكس خورشید را بچسبانید تا نشان دهنده صبح و كارهای مخصوص به آن باشد. روزهای اول كه كودك به جدول نگاه می كند ممكن است كمی گیج شود اما به تدریج با مسئولیت های خود آشنا خواهد شد..

 

مهمترین نكته ای كه والدین باید به آن توجه كنند این است كه انجام كارهای روزانه و مسئولیت های جزئی، بخش اصلی زندگی یك كودك چهار تا شش ساله را تشكیل نمی دهند بلكه بازی كردن، جالب توجه ترین بخش زندگی او به شمار می رود. او از بازی كردن با كودكان دیگر، و با كسانی كه به چیزهایی نیاز دارند كه او نیاز دارد، و چیزهایی را دوست می دارند كه او دوست دارد لذت می برد. بازی كردن با كودكان دیگر در این سن بسیار با اهمیت است.

 

همیشه به خاطر داشته باشید كه كودك به خودی خود از احساسات همسن و سال های خود اطلاعی ندارد، نیاز به همكاری و همدردی و كمك به آنان را درك نمی كند؛ او باید این نوع مهارت ها را از بزرگترها بیاموزد. مهارت هایی كه به او كمك می كند تا به یك موجود اجتماعی تبدیل شود. در این بخش هم تشویق و تحسین كودك راه مناسبی برای آموزش مهارت هاست. كودك نیاز به راهنمایی های شما و تمرین بیشتر دارد.

 

همكاری كردن با دیگران، رعایت نوبت در بازی ها و رفتار عادلانه داشتن و حفظ آرامش، مهارت هایی هستند كه باید یاد گرفت و تنها یك اشاره كوچك شما كافی است؛ ولی باید صبر كنید و تمرین داشته باشید تا به نتایج مطلوب برسید.

 

تا سن پنج سالگی، كودكان می توانند مهارت های پایه را برای بازی های كودكانه یاد بگیرند، به ویژه آنان كه از سال های قبل با بچه های هم سن و سال خود بازی می كردند. در هر صورت همه آموزش ها نیاز به فرصت كافی دارند.

 

گفتار پایانی

 

اغلب والدین امروزی، احساسات خود را مانند اضطراب داشتن، نگران بودن، عجله داشتن و ... در رفتار با كودكان خود منعكس می سازند. بیشتر والدین توقع دارند كه فرزندانشان پیش از آنكه آمادگی كافی را كسب نمایند فرد مسئولی باشند. از فرزندانشان می خواهند كه خوش اخلاق و مؤدب باشند، با بچه های دیگر مشغول بازی شوند، همكاری داشته باشند، مفید باشند، سریع راه بروند، سریع صحبت كنند و ... و بالاخره به سرعت رشد كنند و بزرگ شوند.

 

 

بهتر است كه فشارها را از روی فرزندانمان برداریم و به آنها فرصت كافی بدهیم تا بتوانند به آرامی و با كاردانی در مراحل رشد خود قدم بردارند.

كارشناس ارشد روانشناسی

نرگس نوروزیان

انتهای پیام/.